Zaczynam kurs - jaki podręcznik do włoskiego powinienem wybrać?

Analizujemy 3 najlepsze podręczniki do włoskiego. Wskazuję na zalety i wady każdego z nich. Po przeczytaniu będziesz wiedział, jaki podręcznik do włoskiego powinieneś wybrać

⇩ linki i kod rabatowy znajdziesz pod tekstem ⇩

Przez wiele lat język włoski cieszył się dużą popularnością w Polsce. Posługiwanie się językiem włoskim daje nam możliwość poznawania kultury Włoch a sam język potrafi zachwycać swą melodyjnością i temperamentem. Wiele osób decyduje się na naukę tego języka także z powodu jego przydatności w podróżach i pracy.

Kiedy rozpoczynamy kurs włoskiego czy to od podstaw czy już z jakąś wiedzą chcemy by nasza nauka włoskiego była oparta o dobry podręcznik. Zatem jaki podręcznik do włoskiego wybrać? Istnieje wiele podręczników do nauki włoskiego dostępnych na polskim rynku ale czy jest taki, dzięki któremu nauka włoskiego przebiegnie 2x szybciej i zarazem zaoferuje nam najwyższą jakość uczenia? W tym artykule dokonam analizy najpopularniejszych podręczników, opiszę ich wady i zalety i postaram się wskazać zwycięzcę.

Nuovo Affresco Italiano

“Nuovo Affresco Italiano” to jeden z podręczników do nauki języka włoskiego, który jest dostępny na polskim rynku. Książka ta jest przeznaczona dla początkujących i średniozaawansowanych uczących się języka włoskiego.

podręcznik Nuovo Affresco Italiano
Pozytywy

Przyjazny dla początkujących – książka skupia się na nauce podstawowych słów i zwrotów, co ułatwia początkującym naukę języka włoskiego. Jest to chyba największa zaleta tej pozycji. Wprowadza zagadnienia stopniowo, rozciąga je przez wiele rozdziałów, żeby znów wyrzucić powtórkowy materiał nawet na wyższych poziomach.

Interaktywny – książka zawiera wiele ćwiczeń i zadań, które wymagają od uczącego się interakcji z językiem, co pomaga w nauce języka włoskiego.

Słowniczek – Pod koniec każdego rozdziału, książka umieszcza słowniczek z wyrażeniami, które są użyte w danym rozdziale (uwaga: również z poleceń). Słowa tłumaczone sa na j. angielski.

Negatywy

Gramatyka – mogłaby być wyjaśniona lepiej, tabele spójniejsze i dobrze opisane. Wprowadzenie tak ważnej kwestii jak koniugacje regularne sprowadza się do suchej i skąpej tabeleczki. Italomondo zawsze traktuje tę chwilę przełomowo, gdyż od poznania reguł tych odmian, zależy umiejętność kreatywnego tworzenia zdań i wypowiadania się.

Układ – jest nieco chaotyczny – książka ma dużo materiału, co czasami może prowadzić do zamieszania w jej używaniu.

Materiał – to co stanowi jego plus, jest poniekąd również wadą. Materiał w sposób rozległy wprowadza zagadnienia gramatyczne. Czas teraźniejszy poznajemy w 3-5 rozdziałach a pierwszy czas przeszły passato prossimo dopiero w rozdz. 8. To pozostawia czasem uczniom pewien niedosyt i zniecierpliwienie.

Dialogi – Język w dialogach jest stosunkowo powolny i nieco „nienaturalny” Ułatwia to co prawda naukę początkującym, ale odrealnia kontakt z żywym językiem.

Podsumowanie

Podręcznik “Nuovo Affresco Italiano” jest dobrym wyborem dla początkujących i średniozaawansowanych uczących się języka włoskiego, którzy chcą skupić się przede wszystkim na nauce słownictwa i podstawowych zwrotów. Gramatyka nie jest traktowana po macoszemu ale mogłaby być lepiej przedstawiona. Zatem osoby, które potrzebują bardziej szczegółowej nauki gramatyki powinny szukać innych podręczników.

Nuovissimo Progetto Italiano

“Nuovissimo Progetto Italiano” to jeden z najpopularniejszych podręczników do nauki języka włoskiego, dostępny na polskim rynku. Wydawnictwo współpracuje z polskim wydawcą i dostosowuje swoje podręczniki do rytmów programowych w polskim szkolnictwie.

podręcznik do włoskiego
Pozytywy

Cena: Podręcznik rozbija poziomy znajomości języka CEFR na podpoziomy (a oraz b) . Zawierają one wtedy mniej materiału, są cieńsze, przez co i tańsze. Można też zakupić opcję na pełne poziomy A1 czy A2.

Program – Progetto Italiano wprowadza bardzo szybko zagadnienia gramatyczne. Daje wrażenie szybkiego nabywania wiedzy o umiejętności. Wpasowuje się to również w wymagania programowe narzucone z ministerstwa.

Nowoczesny układ graficzny – książka jest w pełni kolorowa, z dużą ilością obrazków i grafik, co ułatwia naukę języka.

Gramatyka – jest chyba przedstawiona w najjaśniejszy sposób (jak na podręcznik i a nie specjalną książkę do gramatyki) Schematy, tabele i objaśnienia, sprawiają, że ktoś kto podejmuje kurs włoskiego, będzie miał możliwość zetknięcia się z uporządkowaną, dobrze przekazaną i całkiem kompletną gramatyką włoską.

Negatywy

Szybkość – Znów to co może stanowić pozytyw często niestety ma też wady. Ten podręcznik wymaga dużej asystencji nauczyciela, nie jest dla samouków. Z punktu widzenia Italomondo, potrzebne są regularne postoje, mające na celu utrwalenie poznanych umiejętności.

Mnogość wersji – Wydawnictwo Edilingua wprowadza zauważalnie często nowe odsłony podręczników. Prześli już od Progetto Italiano, do Nuovo oraz Nuovissimo progetto, dzieląc je dodatkowo na podpoziomy (A1 a oraz A1 b) Niestety nie wprowadzają one znacznych nowości i bywają niekompatybilne między sobą jeśli chodzi o odsłuchy

Dialogi – Język w dialogach jest stosunkowo powolny i nieco „nienaturalny” Ułatwia to co prawda naukę początkującym, ale odrealnia kontakt z żywym językiem.

Podsumowanie

Podręcznik “Nuovissimo Progetto Italiano” jest najlepszym wyborem dla systemu szkolnego, ponieważ realizuje wiernie założenia programowe. Książka zawiera zaawansowane tematy i zagadnienia, które pozwolą uczącym się na rozwój języka, a także wiele interaktywnych ćwiczeń i zadań, które pomogą w nauce. Warto jednak pamiętać, że książka jest bardzo obszerna i może wydawać się zbyt przytłaczająca dla niektórych uczących się ale za to gramatyka jest przedstawiona naprawdę dobrze.

Nuovo Espresso

“Nuovo Espresso” to podręcznik wydawnictwa Alma Edizione, który wywołuje u mnie zawsze pewien dreszczyk emocji. Przeczytaj proszę dlaczego tak się dzieje i jakie są jego słabe strony.

espresso
Pozytywy

Dialogi – zacznę od odsłuchów. Są one po prostu najlepsze. Odzwierciedlają żywy język z całą jego naturalnością. Oczywiście są one tez najtrudniejsze. Możemy traktować je jako swoisty audiobook i wsłuchiwać się w nie wielokrotnie, szczególnie już po omówienie rozdziałów i słownictwa. Dla mnie bomba! 😊

Szata graficzna – odpowiada mi i myślę, że jest dość atrakcyjna. Kolory nie są zbyt ciemne i ma się wrażenie lekkości.

Słownictwo – jakie proponuje, jest inne od pozostałych podręczników. Inne w sensie pozytywnym. Skupia się na wokół sytuacji i scenek, które naprawdę występują w życiu. Stara się jak najbardziej upodobnić do żywego języka włoskiego, ale nie mamy przy tym wrażenia „przedobrzenia” w tym temacie.

Negatywy

Trudność – Największą wadą tego podręcznika jest to, że on z definicji jest przeznaczony dla obcokrajowców uczących się we Włoszech. I to się odczuwa, nieraz boleśnie, podczas nauki włoskiego.

Gramatyka – nie jest mocną stroną tego podręcznika. Wyraźnie skupia się ona na tym, by uczący się jak najszybciej potrafił się porozumiewać i dlatego spycha zagadnienia gramatyczne na drugi a może i na trzeci plan. Jak to się mówi… coś za coś.

Podsumowanie

Rekomendujemy ten podręcznik zatem dla tych, którzy podejmują kurs włoskiego indywidualnie. W grupach, gdzie poziom jest uśredniony, nauka włoskiego będzie utrudniona. W sposób szczególnie proponujemy tę książkę osobom, które znają dobrze jeden lub więcej języków obcych, przez co mają bardziej przetarte struktury i formy językowe.

Podręczniki do włoskiego linki do sklepów:

Nowela:

Nuovo Espresso

Nuovo Affresco Italiano

Nuovissimo Progetto Italiano

 

Italicus: z tym kodem:  italmobyd  ➡ 10% procent taniej (nie dotyczy: Nuovissimo Progetto Italiano)

Nuovo Espresso

Nuovo Affresco Italiano

Nuovissimo Progetto Italiano