włoski_jak się uczyć

4 Praktyczne porady - jak uczyć się języków obcych

Odkryj niebanalne sposoby nauki języka obcego - ciekawe linki, nietypowe metody i praktyczne wskazówki, które uczynią naukę przyjemną i skuteczną!

Kto z nas nie chciałby znać kilka języków obcych, posługiwać się nimi biegle, poznając nowe osoby z całego świata? Brzmi jak marzenie! Wcale nie musi być to jednak zarezerwowane dla nielicznych. Ale wiadomo: tak jak nie ma mleka bez krowy, tak nie ma umiejętności języka bez nauki. No i od marzeń przeszliśmy do konkretów, które nierzadko przyprawiają nas o gęsią skórkę. Jakie zatem są metody nauki języków? Nim zmierzymy jednak się z tematem, najpierw pytanie otwarte: nauka włoskiego lub innego języka – po co w ogóle uczyć się języka obcego?

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

W sumie nauka języków obcych jest korzystna na wiele sposobów i może przynieść wiele korzyści w różnych dziedzinach życia.

 

  • Komunikacja: Poznanie języka obcego pozwala na lepszą komunikację z ludźmi z innych krajów. Może to być szczególnie pomocne podczas podróży zagranicznych, pracy lub studiów za granicą.
  • Kariera: W dzisiejszych czasach coraz więcej firm działa globalnie, a posiadanie umiejętności komunikacji w języku obcym może otworzyć drzwi do nowych możliwości zawodowych.
  • Rozwój intelektualny: Uczenie się języków obcych pozwala na rozwój intelektualny, ponieważ wymaga koncentracji, zapamiętywania i rozumienia skomplikowanych struktur językowych.
  • Kultura: Poznanie języka obcego daje możliwość zanurzenia się w kulturze innych narodów, a także pozwala na lepsze zrozumienie innych ludzi i ich sposobu myślenia.
  • Podróżowanie: Uczenie się języków obcych ułatwia podróżowanie, ponieważ pozwala na porozumiewanie się z miejscowymi mieszkańcami oraz na korzystanie z lokalnych usług i atrakcji.
twoje_hobby
"blisko Ciebie"

Każdy z nas posiada swoje ulubione zainteresowania i pasje. Możemy wykorzystać je do kreatywnego uczenia się. Dzięki temu, że dobrze znamy jakieś zagadnienie, łatwiej będzie nam opanować nowe słownictwo i zwroty w obcym języku. Co więcej, nauka stanie się dla nas bardziej interesująca i przyjemna. Istotne jest, że możemy zacząć naukę tą metodą od podstaw. Na przykład, osobiście uwielbiam czytać o nowych gadżetach, komputerach i systemach. Śledzę te tematy od wielu lat. Kiedy odwiedzam włoską stronę poświęconą tematyce komputerowej, od razu czuję się swobodnie, nawet jeśli nie znam wcześniej pewnych słów.  Zachęcam Cię, abyś zaczął/a już teraz i przekonał/a się, jakie to przyjemne. Poniżej umieściłem trzy przykładowe linki – na pewno znajdziesz tam “dziedzinę” dla siebie..

 

Podam Wam dwa przykładowe linki.

sklep ala mediaexpert –   EPRICE.IT

sportowy sklep –  DECATLON.IT

portal o muzyce włoskiej – ALLMUSICITALIA.IT

motywacja
motywacja

Poszukaj motywacji i określ cel! Wielu ludzi marzy o opanowaniu umiejętności mówienia w obcym języku, ale brakuje im jasno określonego celu. Warto czasem posłuchać poruszających i inspirujących przemówień motywacyjnych. Zatem kiedy czujesz słabnącą motywację do nauki języka włoskiego lub każdego innego, skorzystaj z tej porady. Jednym z moich ulubionych jest ta mowa motywacyjna:

link do filmumowa motywacyjna

żywy język
ŻYWY JĘZYK

Staraj się nawiązywać kontakty z native speakerami, by pisać i mówić z nimi. Nie trzeba chyba przekonywać, jak ważny jest żywy kontakt z obcokrajowcami. Dlatego warto poszukać zagranicznych znajomości, obok regularnych lekcji prowadzonych przez polskiego nauczyciela. To szczególnie ważne w przypadku języka włoskiego, który różni się terytorialnie na tyle, że poznawanie Włochów z różnych regionów kraju pozytywnie wpłynie na poziom zrozumienia języka. Nie osiągniesz tego z polskim nauczycielem ani tylko “oglądając” czy “słuchając” treści w obcym języku. Native speaker nieustannie będzie Cię językowo prowokował – i to jest właśnie w porządku! Jak to zrobić? Poniżej kilka wskazówek.:

WHATTPAD.COM – Wattpad jest światową społecznością dla 90 milionów czytelników i pisarzy, których łączy pasja dla mocy pisanego słowa. Łatwo tam znaleźć ludzi wokół swoich książkowych pasji.

INTERPALS.NET – Skorzystaj z oferty stron typu “penpal” czyli “kumpla do korespondencji”. Najbardziej popularną opcją jest InterPals, ale warto poszukać również innych serwisów tego typu. Dzięki nim w prosty i szybki sposób znajdziesz np. Włochów lub Włoszki 🙂 do wspólnego pisania.

WHATSAPP – Z pewnością dobrze znasz aplikację WhatsApp. Mimo że służy ona głównie do komunikacji z przyjaciółmi i rodziną, istnieją również grupy “publiczne”, do których możemy dołączyć. Na moim telefonie znajdują się grupy związane z moim hobby, dzięki czemu tematyka rozmów jest spójna i słownictwo tematyczne, co ułatwia zrozumienie języka.

KiK – WhatsApp nie jest najlepszą opcją dla grup publicznych. W sieci można znaleźć wiele aplikacji, które są bardziej odpowiednie dla społeczności i forów publicznych. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest Kik. Dzięki Kikowi możesz łatwo przeszukiwać grupy publiczne, dołączać do nich i nawiązywać nowe znajomości. Ta aplikacja skierowana jest przede wszystkim do młodzieży i młodych dorosłych. Poniżej znajdziesz artykuł, który może Ci pomóc w korzystaniu z tej aplikacji: info o KiK

PREPLY.COM – Preply.com to platforma, która umożliwia dostęp do świetnych nauczycieli z całego świata, którzy pomogą Ci w zdobyciu nowych umiejętności oraz rozwinięciu już posiadanych. Warto podkreślić, że korzystanie z Preply.com jest usługą płatną. Z łatwością możesz znaleźć nauczyciela, który spełni Twoje wymagania i dostosuje się do Twojego harmonogramu.

technologia
TECHNOLOGIA

Jesteś już na poziomie A2, B1, a może nawet B2 i bardzo chciałbyś zacząć czytać np. włoskie książki, ale obawiasz się, że utkniesz na pierwszej stronie? No cóż, zdarza się to nawet najlepszym. No cóż, rzeczywiście tak bywa. Sam pamiętam moje pierwsze podejścia. Dużo zapału, ale 10 stron czytanych na tydzień, nie zachęcało. Na szczęście, dzisiaj mamy na to rozwiązanie! Nowoczesna technologia pozwoli Ci na swobodne czytanie literatury w oryginalnym języku. Przedstawię Ci sposób, jak skutecznie radzić sobie z trudnymi fragmentami tekstu, żeby nie stracić wątku i osiągnąć swój cel. Do tego wykorzystamy naszego pomocnika, aplikację “Google Obiektyw”.

A zatem, drogi czytelniku, zapraszam Cię do mojego poradnika! →